Ślub to nic innego jak uroczystość zawarcia małżeństwa, podczas którego strony składają przysięgę w obecności świadków, urzędnika oraz Boga. Ślub na przestrzeni wieków nie zmienił swojego pierwotnego znaczenia, jednak obrzędy zdecydowanie się różnią. Wszystko w zależności od państwa, kultury oraz obyczajów.
Obecnie ślub może mieć trojaki charakter:
- świecki (cywilny) czyli taki zawierany w Urzędzie Stanu Cywilnego przed urzędnikiem państwowym. Obecnie może się odbywać w dowolnym miejscu w kraju.
- kościelny zawierany jest podczas uroczystości sakramentalnej w kościele. Zawierany jest przed Bogiem, wzajemnie sobie przysięgając w obecności świadka jakim jest ksiądz.
- konkordatowy polega na ujednoliceniu przepisów w sposób umożliwiający jednoczesne zawarcie ślubu cywilnego oraz kościelnego. Ksiądz w tym przypadku spełnia role zarówno kapłana jak i urzędnika.
Ślub odbywa się przy udziale osobistym dwóch osób zawierających małżeństwo. Popularnie nazywanymi Panna Młodą oraz Panem Młodym. Po ślubie stając się małżonkami jako mąż i żona.
Po uroczystości ślubnej następuje drugi etap jakim jest wesele. W zależności czy zdecydujemy się na sale weselne Kraków czy wesel w plenerze, staropolskim zwyczajem musi odbyć się zabawa do białego rana. W zależności od zamożności młodych osób zamierzających się pobrać, koszty pokrywają sami, albo współfinansują uroczystość rodzice.
Coraz częściej młodzi nie decydują się na uroczystość weselną, decydując się na niewielkie przyjęcie w gronie rodzinny i znajomych, przeznaczając pieniądze na niezapomniany miesiąc miodowy.